Jakie błędy najczęściej popełniamy przy zakupie domu?
Kupno domu jest czasochłonne i męczące. Często już na samym początku potrzeba mnóstwa pieniędzy, toteż wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny z banku. Z racji tego, warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego domu. W dzisiejszym wydaniu prezentujemy ważne kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Z pewnością spojrzenie na zakup posesji poprzez poniższe kwestie zapewnią lepsze i spokojniejsze życie w przyszłości!
Sprawdź, czy status prawny domu, który chcesz kupić, jest uregulowany!
Podstawowa i nadzwyczaj ważna rzecz – za każdym razem sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pełne przekonanie, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie zatajona współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z fachowcami. Możesz też skorzystać z usług polecanego i wypróbowanego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.
Zwróć uwagę na pobliską infrastrukturę domu!
W większości przypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, skutkiem tego konieczne jest dokładne zastanowienie się nad wyborem oraz wybiegnięcie nieco w przyszłość. Dlaczego? O ile dom ma nam służyć przez resztę życia, wskazane jest przemyśleć jego położenie, czy zawsze będzie dla nas odpowiednie, jak również zastanowić się, czy dom będzie dla nas praktyczny na starość. Jeśli przewidujesz powiększyć rodzinę, to także trzeba mieć na uwadze przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz dodatkowo sprawdzić rozmaite opcje dojazdu do większego miasta lub rozmieszczenie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że okazyjna cena domu zazwyczaj jest powiązana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie łączyło się z większym hałasem. Zwróć również uwagę, w jakiej odległości znajduje się sklep spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być dużym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już podstawą, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – należałoby się upewnić w tej sprawie.
Jaki jest stan techniczny posesji, którą chcesz kupić?
Starannie obejrzyj, w jakim stanie jest posiadłość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje funkcjonują? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Oczywiście z wieloma usterkami i kłopotami możesz sobie poradzić, a dom przygotujesz zgodnie ze swoim gustem, ale wszelkie odkryte wady są też przesłanką do negocjacji ceny. Możesz wstępnie zaplanować dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.
Poznaj najbliższych sąsiadów!
Dużo osób pewnie nie bierze tego pod uwagę, ale wskazane jest rozeznać się po najbliższej okolicy. Poznaj sąsiadów oraz sprawdź, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaakceptowania. Konflikty sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeżeli spostrzeżesz, że coś Cię może niepokoić już na samym początku, to może warto rozważyć jednak rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Na przykład uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Dodatkowo mieszkanie obok osób, których się nie cierpi, stanie się istną męczarnią po pewnym czasie.
Na wszystko podpisuj umowę!
Gdy już wybrałeś swój dom, to przychodzi czas na wszelkie formalności i dokończenie sprawy zakupu. Jeżeli ugadujesz się z dotychczasowym właścicielem na zostawienie w domu części mebli i sprzętów, to najlepiej podpisz z nim umowę. To pozwoli Ci spokojnie spać. Niestety często zdarza się, że ustne umowy dla sprzedawcy nieruchomości nie mają żadnego znaczenia, a Ty pozostaniesz bez sprzętu i mebli w pustym domu.