Jak pozbyć się pyłów z mgły olejowej?

Ocena
0.00

Pył z mgły olejowej jest powszechnym problemem w wielu zakładach przemysłowych, gdzie stosowanie smarów na bazie oleju i innych produktów naftowych może prowadzić do gromadzenia się cząsteczek unoszących się w powietrzu. W celu zmniejszenia ilości pyłu stosuje się np. separatory mgły olejowej. W tym artykule omówimy zasady działania i najważniejsze korzyści wynikające z zastosowania tych urządzeń.

Jak działa separator mgły olejowej?

Separator mgły olejowej został zaprojektowany w taki sposób, by oczyścić powietrze w zakładzie pracy z zawiesiny dzięki odpowiednim filtrom. W związku z tym powietrze, które trafia do sprzętu, przedostaje się do kolejnych komór, po drodze przechodząc przez wiele filtrów. Ich zadaniem jest zredukowanie cząsteczek zanieczyszczeń – od największych do najmniejszych. Z kolei odseparowany olej jest gromadzony w komorze osadniczej, która posiada zawór spustowy. Najlepsze separatory mgły olejowej są urządzeniami nie wymagającymi dodatkowej obsługi – to właściwie sprzęty bezobsługowe: bezpieczne i wygodne w użyciu. Do zadań użytkownika należy jedynie regularne opróżnianie zbiornika osadniczego. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie jest wyposażone w specjalne lampki, które zasygnalizują zbliżający się termin wymiany filtra.

Wybierając separator mgły olejowej, warto zwrócić uwagę na rodzaj filtrów. Niektóre firmy oferują przeważnie urządzenia z filtrem kieszeniowym i filtrami HEPA. Dzięki temu mogą oczyścić powietrze z mgły olejowej i usunąć opary cieczy chłodząco-smarujących powstających w wielu procesach obróbki. Warto zatem zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami i wybrać odpowiednie urządzenia, ściśle dopasowane do oczekiwań i wymagań danego przedsiębiorstwa czy zakładu.

Dlaczego warto korzystać z separatora mgły olejowej?

Jak tłumaczą eksperci z firmy Klimawent – producenta urządzeń filtrowentylacyjnych – zastosowanie separatora mgły olejowej może przynieść wiele korzyści w warunkach przemysłowych. Zmniejszając ilość pyłu z mgły olejowej w powietrzu, można skutecznie poprawić jego jakość i zmniejszyć ryzyko zdrowotne związane z oddychaniem w trudnych warunkach.

Separatory pomagają także w obniżeniu kosztów utrzymania związanych z czyszczeniem po rozlaniu i innym bałaganie spowodowanym nagromadzeniem się szkodliwego pyłu. Warto także odnotować, że profesjonalny sprzęt zapewnia mniejsze zużycie energii poprzez umożliwienie wydajniejszej pracy maszyn, które w przeciwnym razie mogłyby zostać zatkane cząstkami pyłu.

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak działa rozdrabniacz do styropianu?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0