Różnice między odzieżą ochronną a roboczą

Ocena
0.00

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo i higiena pracy są nieodłącznym elementem każdego stanowiska pracy. Właśnie dlatego coraz więcej osób, zarówno pracodawców, jak i pracowników, zastanawia się nad odpowiednim ubiorem podczas wykonywania codziennych obowiązków. Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej różnicom między odzieżą ochronną a roboczą.

Czym jest odzież ochronna?

Odzież ochronna to specjalistyczne ubrania, które mają za zadanie chronić pracownika przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wysokie lub niskie temperatury, wilgoć, kurz, promieniowanie czy też chemikalia. Dzięki temu pracownik może wykonywać swoją pracę w bezpieczny sposób. W Polsce obowiązują przepisy określające wymogi dotyczące odzieży ochronnej, w tym normy PN-EN ISO. Stosowanie odzieży ochronnej jest obowiązkowe na stanowiskach pracy, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników.

Specyfikacja odzieży roboczej

Odzież robocza to ubrania służące do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Nie ma ona takich specyficznych właściwości jak odzież ochronna i nie zapewnia takiego samego poziomu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Jej głównym celem jest utrzymanie komfortu oraz dbałość o higienę pracy, a także zapewnienie profesjonalnego wyglądu pracownikowi. Odzież robocza często jest elementem identyfikacyjnym danej firmy.

Różnice między odzieżą ochronną a roboczą

Główną różnicą między odzieżą ochronną a roboczą jest ich funkcja. Odzież ochronna ma na celu chronić pracownika przed konkretnymi zagrożeniami, podczas gdy robocza ma zapewnić komfort pracy i estetykę wyglądu. Ponadto odzież ochronna wykonana jest z materiałów odpornych na konkretne czynniki zewnętrzne. Jak dodaje ekspert ze sklepu Kris – hurtowni BHP:

Do produkcji odzieży roboczej, w przeciwieństwie do ochronnej, stosuje się materiały uniwersalne, które mają za zadanie zapewnić maksymalny komfort noszenia oraz łatwość czyszczenia.

Zarówno odzież ochronna, jak i robocza, ma swoje konkretne zastosowanie w miejscu pracy. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ich różnicach oraz odpowiednio dobrać ubiór do rodzaju wykonywanych obowiązków oraz występujących zagrożeń. Dzięki temu pracownik będzie mógł realizować swoje zadania w sposób bezpieczny oraz komfortowy.

Kategoria: Praca
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Kiedy wykorzystuje się elektrodrążenie?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Czym zajmuje się dział spedycyjny?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0