Chirurg onkolog – czym się zajmuje?

Ocena
0.00

Dostałeś z przychodni skierowanie do chirurga onkologa? Nie wiesz, co masz o tym myśleć? Po pierwsze, zgłoś się do niego jak najszybciej. Pozwoli mu to ocenić czy masz w ogóle czym się denerwować. Zdarza się tak, że wyczuwamy guzek, a on nic nie znaczy. Po prostu nie jest zagrożeniem dla życia, a nawet zdrowia. Jeśli natomiast stwierdzi chorobę nowotworową, to pozwól mu działać, a Ty sam współpracuj z nim, jak tylko możesz, bo dzięki temu jesteście w stanie poradzić sobie z chorobą.

Kto to jest chirurg onkolog i czym się zajmuje

Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w leczeniu nowotworów. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach w największym stopniu ekstremalna. Częstokroć wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo relatywnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko mała interwencja chirurga, w celu pobrania wycinka zmiany skórnej. Stosuje się dodatkowo zabiegi uśmierzające, inaczej paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się uratować pacjenta. Zabieg ma na celu poprawić wygodę w ciężkim czasie.

Stopniowy oraz systematyczny rozwój medycyny dostarcza lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie albo zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może zastosować chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to przede wszystkim istotne przy niezwykle trudnych oraz skomplikowanych operacjach, związanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane oraz skutkowały coraz bardziej pozytywnymi rezultatami.

Dzięki poznawaniu oraz użyciu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na modelowanie coraz lepszych protez kostnych bądź naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się niedobory tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się ze skrajnością – amputacją.

Jak wygląda leczenie onkologiczne?

Kiedyś pośród chorych panowało przeświadczenie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, ponieważ cięcie guza pomału powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej materii dostatecznie rozwinięta, dlatego pozbywano się jedynie widocznej zmiany. Aktualnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to podstawowa różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Nadzwyczaj istotne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w wypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie oraz podjęcie leczenia w należytym momencie, może uratować chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny bagatelizować ani odwlekać konieczności leczenia. Im wcześniej fachowcy zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na podstawie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek albo na podstawie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące właściwej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest dodatkowo biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG bądź TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i wówczas poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych oraz bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują również poza obszarem guza. Wówczas chirurg onkolog musi zaimplementować immunoterapię lub chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zarażone miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza oraz niezbędne jest wykorzystanie innych, mniej agresywnych środków.

Podstawowe zadania chirurga onkologa

Choroba nowotworowa nie oszczędza nikogo, atakuje z wielu stron i jest wielką niewiadomą. Pacjent, aby mógł wrócić do zdrowia, potrzebuje szybkiego leczenia oraz ogromnego wsparcia. Chirurg onkolog jako specjalista również jest oparciem dla chorego. Powinien się wyróżniać empatią, wrażliwością i siłą psychiczną. To dzięki słowom wsparcia lekarza, pacjent może poczuć wolę walki. Walki o swoje życie.

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii