Profil jako ważne kryterium przy wyborze blachy trapezowej

Ocena
0.00

Blacha trapezowa cieszy się wysoką popularnością ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie oraz korzystny stosunek jakości do ceny. Wybór odpowiedniego profilu blachy trapezowej to kluczowy element decydujący o funkcjonalności oraz estetyce pokrycia dachu lub elewacji. W tym artykule przyjrzymy się, jak różne profile blachy trapezowej sprawdzają się w poszczególnych zastosowaniach.

Blachy trapezowe mają różne profile, a ich przekrój poprzeczny ma kształt trapezu. Dostępnych jest kilka rodzajów profilów blachy trapezowej:

  • niskie profile (T3, T7, T8, T14),
  • nieco wyższe profile (T14, T18, T18Eko),
  • najwyższe profile (T35 i T55).

Blacha trapezowa na elewacjach

Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie blachy trapezowej jako pokrycia elewacji swoich domów, co jest efektem atrakcyjnego wyglądu i szerokiego wyboru dostępnych kształtów oraz kolorów. Niski profil blachy, takiej jak T-7 lub T-8, idealnie nadaje się do wykończenia elewacji i podsufitki. Pracownik firmy Hanbud, zajmującej się produkcją pokryć dachowych, mówi:

Pierwotnie stosowane głównie w przypadku hal przemysłowych czy magazynów, dziś tego rodzaju blacha coraz częściej jest wybierana do wykańczania garaży, pomieszczeń gospodarczych oraz nowoczesnych domów jednorodzinnych o prostych bryłach.

Bramy i ogrodzenia z blachy trapezowej

Blacha trapezowa może być również użyta jako wypełnienie konstrukcji ramowych bram garażowych czy ogrodzeń budowlanych i przemysłowych. Do wykonania furtek i niewielkich przęseł świetnie sprawdza się blacha trapezowa o niskim przetłoczeniu, np. T-8, która prezentuje się lekko i estetycznie. Warto jednak pamiętać, że w celu uzyskania odpowiedniej sztywności konieczne są dodatkowe wzmocnienia lub zastosowanie ramy z ceownika. W przypadku konstrukcji o większej powierzchni warto wybrać materiał o wyższym profilu jak blacha trapezowa T-18.

Blaszane domki narzędziowe

Domki narzędziowe wykonane z blachy trapezowej to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących lekkiej, trwałej i odpornej na warunki atmosferyczne konstrukcji. Blacha trapezowa może być stosowana zarówno na stelażu drewnianym, jak i metalowym, a profil T-14 R Classic czy T-18 sprawdzi się jako pokrycie ścian bocznych oraz dachu. Dla większych obiektów warto zastosować blachę trapezową o wyższym profilu, np. T-35 lub T-55, które zapewnią stabilność i trwałość konstrukcji nośnej.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Deska do krojenia - plastikowa czy drewniana?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0