Czy warto postawić saunę w ogrodzie? Doradzamy

Ocena
0.00

Chcąc posiadać własną saunę, wcale nie trzeba być właścicielem domu. Wiele osób posiada działki rekreacyjne, na których znajdują się domki letniskowe lub altany. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok nich stanęła sauna. Będzie to zdecydowanie dodatkowa atrakcja i urozmaicenie zarówno letnich, jak i zimowych wieczorów. Dowiedz się jak wybrać saunę idealną dla siebie i jaki budżet trzeba na to przeznaczyć?

Jakie jest działanie saun? Przy jakich objawach można z nich korzystać?

Sauny to wnętrza, w których ludzie wystawiają swoje ciała na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco oraz relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni i usprawniają kondycję skóry. Ze względu na zbawienne działanie sauny są bardzo popularne w obiektach sportowych, ośrodkach SPA i hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości skonstruowania sauny wskazane jest pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Można wtedy zaprojektować osobne pomieszczenie, bądź dużą łazienkę, w jakiej może się ona mieścić.

Z jakimi typami saun można najczęściej się spotkać?

Popularne typy saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich poprzez parowniki. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu nie przekracza 65oC.
  • Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para w niej produkowana jest za pomocą pieca i gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana również finśką. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są taką samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Osiąga około 60 oC przy wilgotności na poziomie 25%. Osiągane jest to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Jaka sauna będzie najlepszym wyborem do domu?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna działa na niesłychanie wysokich temperaturach. Mogą one okazać się kłopotliwe do zniesienia dla poniektórych osób. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z nadwagą i z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja wykonywaniu zabiegów zdrowotnych na problemy skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże polecane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym wyjściem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Umożliwiają oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się wywołane podgrzaniem skóry organizmu przez fale podczerwone.

Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na instalację sauny?

Sauny gotowe można zakupić w specjalistycznych sklepach lub zamówić w firmie, która specjalizuje się w ich wykonywaniu. Zazwyczaj kabiny tego typu są niewielkie i mieszczą 1 lub 2 osoby. To daje możliwość instalacji ich nawet w łazienkach w mieszkaniu. Mając chęć i wolną przestrzeń, można jednak pokusić się o budowę sauny we własnym ogrodzie lub na działce. Większe pomieszczenie pozwoli na korzystanie z kąpieli parowej przez więcej osób jednocześnie. Będzie się to jednak wiązało z większym kosztem.

Gotowe sauny można zakupić już od 5 tys. zł. Droższe modele mogą sięgać nawet 15 lub 20 tys. zł. Kupując saunę, należy mieć na uwadze to, czy w jej zestawie znajduje się już piec. Jeśli nie, trzeba będzie zakupić go oddzielnie. Jego koszt to około 1500-2000 zł.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Czym wyróżniają się drzwi aluminiowe?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Utrata ciepła przez okna - jak temu zapobiec?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0