Zakładanie trawnika jesienią - jakie są sprawdzone zasady?

Ocena
0.00

Trawnik o soczystej zielonej barwie to zdecydowanie najbardziej pożądane otoczenie posesji. Wpływa on nie tylko na atrakcyjność ogrodu, ale także jest miejscem codziennego wypoczynku, zwłaszcza w czasie ciepłych dni. Trawnik, jako element ekosystemu, wpływa także pozytywnie na jakość powietrza, które nas otacza. Dziś poświęcimy mu nieco więcej uwagi, a przede wszystkim odpowiemy na pytanie, czy warto założyć go jesienią.

Prace przygotowawcze i zasiewanie trawnika

Prace nad nowym trawnikiem wskazane jest zacząć od zmierzenia kwasowości gleby w naszym ogrodzie. Najlepszy odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Nazbyt niskie pH służyć będzie przyrostowi mchów. Przy zbyt wysokim prędzej od trawy rosnąć będą chwasty.

Wybierz najlepszą mieszankę trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika typ trawy powinien się różnić. Jeżeli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na deptanie, czyli trawę rekreacyjną bądź sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być wyłącznie ozdobą, doskonale sprawdzi się odmiana parkowa, czy też dywanowa.

Przed wysianiem trawnika należycie przygotuj podłoże. Wyeliminuj wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie, a później wyrównaj ziemię. Będzie to dawało wygodę w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w glebę, zamiast spływać, zabierając ze sobą dopiero co posiane nasiona. W następnym kroku przekop glebę pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy i kompost i ubij powstałe podłoże.

Po wysianiu nasionek trawy zajmij się nawadnianiem. Rób to przy pomocy niedużego strumienia wody. Bądź uważny, żeby nie zmyć nasion. Dodatkowe zraszanie pozytywnie wpłynie na wzrost naszego trawnika.

Jakich błędów unikać podczas wysiewu trawnika?

Powszechne jest dużo błędów, jakie uchwycić można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. Po pierwsze na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.

Innym powszechnym błędem jest niedokładne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może sprawić, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W niektórych miejscach zauważalne będą wolne pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania czy też w wypadku siewu ręcznego ponów operację dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może owocować nierównym przyrostem źdźbeł. Dużo ludzi zapomina o tym procesie, a wynikiem tego jest powstanie zagłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędne. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie oraz przez ile czasu w ciągu dnia gleba jest nasłoneczniona, oraz w których miejscach trawnik będzie częściej rozdeptywany. Posiadając tę wiedzę, dobierz stosowne gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.

Jak dbać o trawnik w jesiennym sezonie?

Podstawowym zabiegiem jesiennym jest koszenie trawnika. Trawę kosimy regularnie, ale częstotliwość uzależniamy od jej tempa wzrostu. Jeśli październik był nadzwyczaj ciepłym miesiącem w roku, ostatnie koszenie należy przeprowadzić jeszcze w listopadzie. Najlepiej zrobić to tuż przed pierwszym przymrozkiem.

Czynnością, o której nie możemy zapominać, jest także grabienie. Zalegające na trawniku liście tworzą skorupę, przez którą nie dostaje się tlen. Jeśli dodatkowo zostaną zamoczone, to na trawniku mogą rozpocząć się procesy gnilne.

Mówiąc o jesiennej pielęgnacji, bardzo często można spotkać się także z pojęciami wertykulacji i aeracji. Są to zabiegi, które mają na celu napowietrzenie trawnika. Trawa po takich czynnościach będzie zdecydowanie lepiej chłonęła nawozy. Skoro o nich już mowa, muszą być pozbawione azotu, a za to bogate w potas i fosfor.

 

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Czym wyróżniają się drzwi aluminiowe?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Czy warto postawić saunę w ogrodzie? Doradzamy
Data dodania:
  • 0.00
  • 0