Utrata ciepła przez okna - jak temu zapobiec?

Ocena
0.00

Przepisy z 2021 utrudniły życie wielu producentom okien. Wynika z nich, że w oknach należy stosować nowe rozwiązania. Potrójne szyby powinny posiadać grubsze ramy oraz odpowiedni sposób montażu. W końcu to okna wpływają na wizerunek budynku. Od ich wielkości i szyb zależy cena. Warto zastanowić się nad rodzajem okien już w trakcie projektowania mieszkania. O tym co jeszcze jest istotne, dowiesz się w poniższym wpisie. 

Izolacyjność cieplna okien - dlaczego jest istotna?

Zazwyczaj przytaczanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest chyba na ogół wspominaną właściwością oprócz materiału i koloru. Producenci stosują sztuczki i manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej materii, podając dane w taki sposób, żeby wypadały one, jak najlepiej. Okna cechują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Pokazuje jak dużo energii ucieka nam przez okna. Z tej przyczyny niższy współczynnik jest bardziej pożądany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech rodzajach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych oraz całego okna. Trikiem powszechnym przy sprzedaży okien jest podawanie parametru odnoszącego się tylko do przeszklenia.

Rozmieszczenie okien, czyli jak zrobić to prawidłowo

Przepisy budowlane podkreślają, które pomieszczenia muszą zostać oświetlone światłem dziennym, jak również opisują jaką minimalną wielkość może mieć okno. Zlokalizowane powinny być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni podłogi tych pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń sanitarnych oraz technicznych, takich jak łazienka bądź kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka położona pośrodku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi mieć własne przeszklenie czy też być wydzielona aneksem kuchennym we wnętrzu z dostępem do światła dziennego

Odpowiedni materiał na ramy okienne

Wyróżniamy trzy najważniejsze surowce na ramy okienne: drewno, PCV, aluminium. PCV nie stosuje się zarówno na drzwiach tarasowych, ani na wielkich rozmiarach okien. W małych oknach także może się nie sprawdzić, ponieważ profile z tworzywa sztucznego są za wąskie.

PCV świetnie sprawdzi się w przypadku okien fasadowych. Materiał ma relatywnie niską cenę, a polichlorek winylu nie potrzebuje konserwacji. Obecnie wykorzystuje się kolorowe okleiny lub nakładki z metalu na tego rodzaju okna.

Jednym z droższych surowców jest drewno, które świetnie nadaje się na spore przeszklenia. Wymaga ono natomiast odnowy w postaci lakierowania i malowania co parę lat.

Aluminium to najbardziej ceniony towar spośród wyżej wymienionych. Jest mocny i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Swoje zastosowanie ma w przypadku większych przeszkleń.

Izolacyjność cieplna nie zależy aż tak bardzo od użytego materiału przy produkcji ramy. Wpływa na to wymiar profilu i dodatkowe elementy izolacyjne. Obecnie stosuje się piankę, którą można wypełnić powierzchnię w środku ram. Izolacyjność powyższych grup materiałów jest zbliżona.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak wybrać najlepszy dywan do domu?
Data dodania:
  • 0.00
  • 1
Jakie deski podłogowe sprawdzą się w kuchni?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Czym wyróżniają się drzwi aluminiowe?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0