Na co zwrócić uwagę kupując drzwi zewnętrzne?
Zastanawiając się nad zakupem najlepszych drzwi zewnętrznych, należy rozważyć przede wszystkim predyspozycje i potrzeby domowników. Wybór stolarki drzwiowej wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale także jego funkcjonalność. Ważne by były wykonane z materiału o dobrych właściwościach technicznych. Aspekt taki jak solidność jest oczywisty. Co jednak z ochroną przed zagrożeniami z zewnątrz? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.
Drzwi zewnętrzne – aspekty techniczne
Żeby drzwi zewnętrzne były funkcjonalne oraz komfortowe w codziennym użytkowaniu, ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 90 cm. To niezmiernie istotne, jeżeli pośród lokatorów znajduje się osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim bądź też planowane jest wnoszenie, bądź wynoszenie gabarytowych rzeczy.
Ergonomiczność drzwi jest w takim razie najistotniejsza też ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być pewny i systematycznie kontrolowany.
Na jaki materiał postawić przy wyborze drzwi zewnętrznych?
Najczęściej wybierane drzwi wejściowe do domu bądź lokalu mieszkalnego wykonane są z:
- drewna,
- stali,
- PCV,
- aluminium.
Drzwi wejściowe wykonane z drzewa przynależą do jednych z najdroższych, lecz także nadzwyczaj trwałych. Do ich produkcji używa się sosnę, mahoń, dąb i meranti. Rama i ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, natomiast skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF lub ewentualnie sklejką.
Cechują je nadzwyczaj dobre parametry cieplne. Drzwi wykonane ze stali są najbardziej popularnym wyborem ze względu na ich trwałość, odporność na uszkodzenia oraz przystępność cenową. Ramę wykonuje się z drewna bądź też stali i pokrywa arkuszami blachy. Ich atrybuty cieplne są trochę gorsze, bo trudno jest je ocieplić.
Z kolei właściwe parametry cieplne mają drzwi wejściowe wykonane z PCW. Są bardzo popularne oraz relatywnie mniej kosztowne. Łatwo można dopasować je do bramy garażowej, okien czy zewnętrznych rolet.
Najdroższym rodzajem drzwi są te wyprodukowane przy użyciu aluminium. Przeważnie można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Niemniej jednak coraz częściej znajdują się w ofertach dla domów jednorodzinnych.
Drzwi zewnętrzne – jakimi wyznacznikami się kierować?
Drzwi zewnętrzne posiadają szereg parametrów technicznych, które pozwalają na idealne dopasowanie ich według swoich wymagań. Jak już zostało wcześniej wspomniane, bardzo ważna jest szerokość. W drzwiach powinny swobodnie mieścić się dwie dorosłe osoby. Nie przesadzajmy jednak z drzwiami zbyt szerokimi — te mogą powodować, że z domu będzie uciekała zbyt duża ilość ciepła.
Współczynnik przenikania ciepła zazwyczaj opisany jest na etykiecie drzwi. Parametr ten jest szczególnie istotny w przypadku domów niskoenergetycznych. Wybierając drzwi, dobrze jest zwrócić także uwagę na ich izolację akustyczną. Mówi ona o tym, jakie maksymalne natężenie dźwięku będzie przez nie przenikać.