Jak wybrać najlepszy dywan do domu?

Ocena
0.00

Chociaż w każdym języku słowo, które go określa, brzmi inaczej, od setek lat jednoczy różne kultury. Mowa o dywanie, który jest synonimem ciepła, przytulności i komfortu. Chętnie umieszczamy go w swoich domach, ponieważ tym małym szczegółem łatwo stworzyć niepowtarzalny nastrój wnętrza. Co zrobić, żeby znaleźć ten jeden idealny?

Najlepszy materiał na dywan - jaki wybrać?

To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pokoju mającego charakter reprezentacyjny czy też sypialni najbardziej nadawać się będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab ma właściwości hipoalergiczne oraz antystatyczne. Z tych względów idealnie sprawdzi się u alergików. Prócz tego pięknie błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wytworzone z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się super w pomieszczeniach, po których regularnie się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, gdzie znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Niezwykle dobrze izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Odpowiednim miejscem na dywan z wełny będzie także bliskość łazienki lub drzwi tarasowych.

Nie zaleca się używania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one wywoływać uczulenie domowników i wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Jaki rozmiar dywanu będzie najlepiej wyglądał?

Rozmiar dywanu umieszczonego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór powierzchni. Ogólna zasada mówi, aby zachować minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie zmniejszał pokoju. Dywan może być umieszczony pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Warto przemyśleć zakup paru mniejszych dywanów i rozlokować je w różnych miejscach pomieszczenia. Przykładowo pod większymi obiektami.

Jak dobrać kolor i kształt dywanu do kolorów w domu?

Rozkład i kształt dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej, jeżeli ma on kształt analogiczny do kształtu pomieszczenia. Położony względem ścian winien być tak, aby nie rozdzielał pomieszczenia na dwie części. W pomieszczeniu na planie kwadratu najodpowiedniej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można też pobawić się ustawianiem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać można dywan o podobnym obrysie.

Wybór tonacji barw, w której powinien być dywan zależy od kilku aspektów. Warto zastanowić się nad tym, jak często i w jakiej formie będziemy go użytkować. Czy mamy zwierzęta? Dzieci? Jeżeli zamierzamy położyć dywan w przedpokoju, będzie on inny niż w pokoju dziecięcym zarówno pod kątem kształtu jak i koloru. Jasne dywany świetnie zdają egzamin w jasnych pomieszczeniach, dodają im elegancji i przestronności, dzięki temu, że odbijają światło. Posiadając w domu zwierzęta, warto rozważyć zakup dywanu w kolorze ich sierści, ponieważ nie będzie się ona na nich tak bardzo odznaczać.

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
violetta89
Violetta Jasińska

Najlepszy dywan to taki, który się łatwo czyści. Taka prawda.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Utrata ciepła przez okna - jak temu zapobiec?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Deska do krojenia - plastikowa czy drewniana?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0